Göğüste Çarpıntı Sebepleri
15 Mayıs 2024

Göğüste Çarpıntı Sebepleri

Göğüste Çarpıntı: kalp çarpıntısı rahatsızlığı için dahiliye ve kardiyolojiye gelen hastaların şikâyetlerinin en başında gelir. Kalp çarpıntısına sebep olan etkenler zararsız olsa da bazen yaşamı tehdit eden ritim bozukluğu da olabilir. Kalp çarpıntısı rahatsızlığı; kalbin normalden daha hızlı, kuvvetli veya düzensiz olarak çalışması şeklinde bilinir. Tıp da taşikardi, kalbin hızlı atması (Dakikada 100'ün üstünde), aritmi ise kalbin düzensiz olarak çalışmasıdır. Kalp çarpıntısı rahatsızlığı, hastalar tarafından farklı şekilde dile getirilmektedir. Hastalar; göğüste çarpıntı şeklinde ya da boyunda ya da başta da çarpıntı olarak tanımlarlar. Yani hastanın söylediği şekilde göğüste çarpıntı yakınması normal olarak kalpte çarpıntı vakasıdır. Altında yatan sebep basitte olsa dikkate almak gerekir.

Göğüste Çarpıntı Sebepleri Nelerdir?

Peki hastanın tanımına göre göğüste çarpıntı (kalpte çarpıntı) olayının sebepleri neler olabilir. İnsanların kalp hızı birbirinden farklıdır. Kalbin normal hızını etkileyen bazı faktörler vardır. Mesela fiziksel hareketler (Yürüyüş, koşu), duygu değişimleri (Üzüntü ve mutluluk gibi), açlık duygusu, hava sıcaklığı bile bu durumu etkileyebilir. Kalbin normal hızını bulmak için kısa bir dinlenmeden sonra nabız sayılır. Dakikadaki 60–100 kalp hızı kalbin normal hızda olduğunu gösterir.

Ancak göğüs çarpıntısını (Kalp çarpıntısı) etkileyen ve hastalık belirtisi olabilecek başka sebeplerde olabilir. Bu sebeplere kısaca değinecek olursak, bunlar; kalp damar hastalıkları psikolojik sorunlar, başka sebeplerden kaynaklanan hastalıklar için kullanılan ilaçlar, kafein içeren içecekler, nikotin içeren içecekler, kola türü asitli içecekler kalp çarpıntısına sebep olmaktadır.

Göğüs çarpıntısıyla beraber baş dönmesi, bayılma ve çok hızlı kalp atışı varsa veya bazı zamanlarda ritim yavaşlaması halinde de çarpıntı hissedilirse hemen bir doktora gidilerek, çarpıntı nedeninin araştırılması gerekir.

Kilolu insanların fazla kilolarını atması halinde kalp çarpıntısının azalacağını hissedecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni