Çarpıntı ve Terleme Çarpıntıların ve Terleme Nedenleri
07 Temmuz 2024

Çarpıntı ve Terleme Çarpıntıların ve Terleme Nedenleri

Çarpıntı ve Terleme

Çarpıntı, kişilerin bazen göğsünde veya karın bölgesinde kalbin hızlı ve düzensiz bir şekilde attığını ciddi bir biçimde hissetmeleri durumudur. Bu duruma çarpıntı denmektedir. Çarpıntı, sıkça doktora başvurulan bir şikayettir. Ancak, kimi zaman gereksiz bir şekilde abartılmakta ve her çarpıntıyı ciddiye almak doğru olmamaktadır. Çarpıntının bilimsel adı ise 'aritmi'dir. Kişilerdeki çarpıntının artması, çoğunlukla kişinin kendi endişeleri nedeniyle gerçekleşir. Çarpıntılar genellikle psikolojik nedenler ve beslenme şekilleri ile ortaya çıkmaktadır. Kimi kişilerde ise kalp ritminin bozukluğu ile ortaya çıkabilir. Çarpıntı, kişileri olumsuz yönde etkileyebilir. Günlük hayatta genellikle sınav stresi ve diğer stresli durumlarda çarpıntı ortaya çıkar. Çarpıntı durumlarında ilk yapılması gerekenler arasında derin nefes almak, soğuk su içmek, bir yere uzanmak ve sakinleşmeyi denemek yer alır. Eğer hala geçmiyorsa bir hekime başvurmalısınız.

Çarpıntı ve terleme, genellikle vücut ısısının artmasıyla oluşur. Tıbbi açıdan, vücuttaki ısı artarsa otomatik olarak beyinde bulunan hipotalamus bölgesi bu ısıyı fark eder ve ter bezlerine haber verir. Bunun sonucu olarak vücutta terleme meydana gelir. Terlemeye neden olan etkenler arasında hava sıcaklığı, sıkı giyinmek, spor yapmak, sıcak içecekler tüketmek, stres ve heyecan gibi durumlar yer alabilir. Bu tür terlemeler normal olarak karşılanmaktadır. Çarpıntı ve terleme ise kişide sıkıntılar yaratabilir ve hem iş hayatını hem de sosyal hayatını etkileyebilir. Terleme, genellikle ayak, el (avuç içi), koltuk altı, yüz ve genital bölgelerde oluşur. Genel olarak aşırı terleme sebepleri arasında obezite, menopoz, adet dönemleri, sıcak çarpmaları, ergenlik dönemleri, grip ve kullanılan ilaçlar bulunur. Bazı kişilerde uykuda terleme görülebilir. Bunun sebebi ya çok fazla üstünü örtmüş olmanızdır ya da uyku apnesi uykuda terlemeye neden olabilir.

Çarpıntı ve Terleme Neden Olur?

  • Kişilerde oluşan yorgunluk
  • Kahve, çay gibi kafein içeren içecekler tüketmek
  • Kişilerde oluşan uykusuzluk
  • Aşırı derecede vücudun yorulması
  • Sigara ve alkol içindeki nikotinin fazla alınması
  • Aniden gelişen panik ataklar, korkular, heyecanlar

Ekstra Bilgiler

Çarpıntı ve terleme, bazen ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Özellikle kalp hastalıkları, tiroid bozuklukları ve bazı nörolojik rahatsızlıklar çarpıntıya ve terlemeye neden olabilir. Bu nedenle, çarpıntı ve terleme şikayetleri sık sık tekrarlanıyorsa veya belirtiler şiddetliyse mutlaka bir sağlık profesyoneline danışılması gerekmektedir. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, düzenli egzersiz yapmak, dengeli beslenmek ve stresten uzak durmak çarpıntı ve terleme şikayetlerini azaltmada etkili olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Mide Ağrısı Çarpıntı Yapar mı?

Mide Ağrısı Çarpıntı Yapar mı?

Güncel

Uzanınca Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Uzanınca Kalp Çarpıntısı Nedenleri?