Banyoda Kalp Çarpıntısı Neden Olur?
12 Temmuz 2024

Banyoda Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Banyoda Kalp Çarpıntısı

Kalp çarpıntısı, kalbin kişinin kendisinin hissedeceği şekilde hızlı atmasından kaynaklanır. Sağlıklı bir insanda bir dakika içerisinde 60-100 defa atan kalp, bazı sebepler nedeniyle normal ritminin dışına çıkabilir. Bu durumda kalp çarpıntısı söz konusu olur. Normalde günlük aktiviteler, egzersiz, korku, heyecan, mutluluk, stres ve beslenme düzenine bağlı olarak kalp çarpıntısı oluşması normaldir. Ancak, banyoda kalp çarpıntısı da önemli bir durumdur. Bu durumun nedenlerine birlikte göz atalım.

Banyoda Kalp Çarpıntısı Neden Oluşur?

Banyo yapmak, günlük hayatımızın sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için gereken hijyen kurallarından biridir. Banyoda kalp çarpıntısı, genellikle soğuk duş etkisiyle ortaya çıkar. Soğuk suyun etkisiyle vücut kendini ısıtmak ister ve bu durumda metabolizma hızı artar. Artan metabolizma hızı neticesinde vücut daha fazla akyuvar hücresi üreterek kan dolaşımının artmasına neden olur. Böylece hızlanan kan dolaşımı, akciğerlerden kalbe daha fazla kan pompalanmasını sağlar ve bu durum banyoda kalp çarpıntısına yol açar.

İyi bir kan dolaşımı, kardiyovasküler sağlık açısından son derece önemlidir. Banyoda soğuk duş etkisiyle kan damarları daralır ve daralan damarlardan kan akışı daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. İlk etapta kalp çarpıntısı hissetmeniz doğaldır çünkü bu vücudun verdiği bir tepkidir. Ancak, bu durum kalp ile ilgili sorunları olan kişiler için riskli olabilir. Bu nedenle, kalp çarpıntısı hisseden kişilerin soğuk duş gibi şok etkisi yaratacak uygulamalardan kaçınmaları gerekmektedir.

Sıcak Su ve Kalp Çarpıntısı

Banyoda kalp çarpıntısı, sıcak su kullanımında da meydana gelebilir. Soğuk su damarları daraltma özelliğine sahipken, sıcak su damarları genişletme etkisine sahiptir. Özellikle yaşlı insanlarda yapılan istatistiklerde, sıcak termal banyolarda kalp çarpıntısı nedeniyle ölümlü durumların meydana geldiği tespit edilmiştir. Genişleyen damarlar kalbe daha az kan pompalanmasını sağladığı için kan dolaşımı azalır ve bu durum kalbe yeterli derecede oksijen gitmediğinden dolayı çarpıntıya neden olur.

Yemeklerden Sonra Banyo Yapmak

Özellikle yemeklerden sonra banyoda kalp çarpıntısı daha fazla olabilmektedir. Yemekten sonra kan şekerinde ani bir artış meydana geldiğinden ve mide genişlediğinden diğer organlara ciddi şekilde baskı oluşturur. Bu duruma bir de sıcak su eklenirse banyoda kalp çarpıntısı riski çok daha fazla olacaktır. Bu nedenle, yemek yedikten sonra banyoya girmek için 2-3 saat beklemek daha doğru olacaktır. Aksi takdirde, ölümcül durumlarla sonuçlanabilir.

  • Soğuk duşa girerken dikkatli olunmalı, özellikle kalp rahatsızlığı olan kişiler kaçınmalıdır.
  • Sıcak su ile banyo yaparken dikkat edilmeli, yaşlılar ve kalp rahatsızlığı olan kişiler daha dikkatli olmalıdır.
  • Yemeklerden hemen sonra banyo yapılmamalıdır; en az 2-3 saat beklenmelidir.

Sonuç

Banyoda kalp çarpıntısı, soğuk veya sıcak su etkisiyle ortaya çıkabilir ve kalp sağlığı açısından riskler taşıyabilir. Bu nedenle banyo yaparken dikkatli olunmalı ve özellikle kalp rahatsızlığı olan kişilerin bu durumu göz önünde bulundurarak hareket etmeleri gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Çarpıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp Çarpıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Çarpıntı Panik Atak Tedavisi

Çarpıntı Panik Atak Tedavisi

Düşük Tansiyon Kalp Çarpıntısı Yapar mı?

Düşük Tansiyon Kalp Çarpıntısı Yapar mı?

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp Çarpıntısı ve Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Çarpıntısı ve Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğazda Çarpıntı Nedenleri Nelerdir?

Boğazda Çarpıntı Nedenleri Nelerdir?

Güncel

Kalp Çarpıntısı Nasıl Anlaşılır?

Kalp Çarpıntısı Nasıl Anlaşılır?

Güncel

Enerji İçeceği Kalp Çarpıntısı

Enerji İçeceği Kalp Çarpıntısı