Yüksek Tansiyon Kalp Çarpıntısı Yapar mı?
22 Haziran 2024

Yüksek Tansiyon Kalp Çarpıntısı Yapar mı?

Yüksek Tansiyon ve Kalp Çarpıntısı

Yüksek tansiyon ve kalp çarpıntısı, sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında yer alır. Genellikle tansiyonun yükselmesi ile kalp ritminde bozulma gözlenir. Bu süreç içerisinde tansiyonun yükselmesi, kalpte bulunan kasların üzerindeki basıncın artmasına sebebiyet verir. Özellikle hipertansiyon hastalarında tansiyon yükseldiği zaman kalp ritminde bozulma meydana gelir ve kalp yerinden çıkacakmış gibi hızlı hızlı çarpmaya başlar. Böyle durumlarla karşılaşıldığında, eğer kişi tansiyon hastası ise mutlaka ilaç alması gerekir. Tansiyon hastası olduğunun farkında olmayan kişilerin kalp çarpıntısı şiddetli şekilde gözleniyorsa, vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yaptırması son derece önemlidir. Hipertansiyon fark edilmezse birçok probleme sebebiyet verebilir. Özellikle beyin kanaması geçirme riskini artırarak, felç kalma hatta ölüme bile neden olabilir. Bu şikâyetleri dikkate alarak vakit kaybedilmeden doktor kontrolü gereklidir.

Yüksek Tansiyon ve Kalp Çarpıntısı İçin Önlemler

Yüksek tansiyon ve kalp çarpıntısı için tansiyon ölçmeden önce kişinin dinlenmesi önemlidir. Ayrıca, yüksek tansiyon ve kalp çarpıntısı belirtileri gösteren kişilerin çay, alkol, sigara, kafein gibi içeceklerden uzak durmaları son derece önemlidir. Tüketilen bu içecekler tansiyonun daha fazla yükselmesine sebebiyet verirken, kalp çarpıntısının da artmasına yol açar. Tansiyonun ölçülmesi için düzenli takip yapılmalıdır. Sürekli ölçümleri yapılarak hastanın belirli saatler içerisindeki tansiyonu tespit edilir. Buna uygun olarak gerekirse doktor ilaç tedavisine başlar.

Yüksek Tansiyon ve Kalp Çarpıntısı Belirtileri Nelerdir?

  • Kalbin aniden yerinden çıkacakmış gibi çarpmaya başlaması ile kendini belli eden yüksek tansiyon ve kalp çarpıntısında, kişinin baş bölgesinde özellikle ense kısmında aşırı şekilde ağrı hissedilir.
  • Kan basıncı yükseldiği için vücudun birçok yerinde ağrı oluşur.
  • Bununla birlikte, çarpıntı, baş dönmesi, burun kanaması, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler birlikte gözlenir.
  • Tansiyon hastasında kan basıncı yükseldiği için konuşamama, gözde pul-pul olma hissi, vücudun belirli bölümlerinde karıncalanma gibi şikâyetler gözlenir.
  • Yüksek tansiyon ve kalp çarpıntısına bağlı hastada problem oluşmuşsa belirli belirtiler meydana gelebilir. Özellikle yüksek tansiyon kalp-damar bölümüne zarar vermişse şiddetli göğüs ağrısı yaşanır.
  • Göz kısmına zarar vermişse görme bozuklukları meydana gelebilir.
  • Beyin bölümünde bulunan fonksiyonlara zarar verilmişse felç gibi durumlara sebebiyet verebilir.
  • Yüksek tansiyon kimi hastalarda belirti vermediği için hafif çarpıntılar olarak kendini gösterir.
  • Genellikle ileri yaş kişilerde daha fazla gözlenirken, yüksek tansiyon ve kalp çarpıntısı belirtileri tuzun fazla tüketilmesi, alınan aşırı kilolar, alkol, sigara, uyuşturucu gibi zararlı madde kullanımı ile kendini belli eder.
  • Vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yaptırılması son derece önemlidir.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Yüksek tansiyon ve kalp çarpıntısı durumunda, yaşam tarzı değişiklikleri oldukça önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak, dengeli beslenmek ve stres yönetimi gibi faktörlere dikkat edilmelidir. Ayrıca, tansiyonun düzenli olarak takip edilmesi ve doktor tavsiyelerine uyulması gereklidir. Unutulmamalıdır ki, erken teşhis ve tedavi, olası komplikasyonların önlenmesinde büyük rol oynar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide Çarpıntısı Nedenleri?

Mide Çarpıntısı Nedenleri?

Türk Kahvesi Kalp Çarpıntısı Yapar mı?

Türk Kahvesi Kalp Çarpıntısı Yapar mı?

Yüksek Tansiyon Kalp Çarpıntısı Yapar mı?

Yüksek Tansiyon Kalp Çarpıntısı Yapar mı?

Çarpıntıya Ne İyi Gelir?

Çarpıntıya Ne İyi Gelir?

Antibiyotik Çarpıntı Yapar mı?

Antibiyotik Çarpıntı Yapar mı?