Kalp Çarpıntısı ve El Titremesi Belirtileri ve Tedavisi
07 Temmuz 2024

Kalp Çarpıntısı ve El Titremesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Çarpıntısı ve El Titremesi

İnsanlar yaşamlarının her döneminde sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonrasında, günümüzde kalp çarpıntısı ve el titremesi sıklıkla görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalarda heyecan, stres, mutluluk, korku ve panik durumlarında kişilerde kalp çarpıntısı ve el titremesi rahatsızlığı sıkça gözlemlenmektedir. Kalp çarpıntısı gözlemlenen kişilerin göğüs kafesinde sıkışma, terleme, bulantı, baş ağrısı ve aşırı yorgunluk hissi belirtileri görülmüştür. Bununla birlikte, el titremesi ağır kaldırma, yorgunluk ve aşırı çalışma gibi durumlar sonrasında ortaya çıkabilmektedir.

Kalp çarpıntısı ve el titremesi yaşayan kişilerde yukarıda belirtilen rahatsızlıklar bir arada gözlemlenmiştir. Kimi kişilerde içsel bir hastalık bulunmamasına rağmen kalp çarpıntısı ve el titremesi nadiren de olsa gözlemlenmiştir. Ancak, kalp çarpıntısı ve el titremesi kronik bir hal alarak sürekli olarak yaşanıyorsa, bu durum ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Kalp çarpıntısı ve el titremesi yaşayan kişiler aşırı derecede mikrop ve zararlı bakterilere maruz kalmış olabilirler. Bununla birlikte, bazı akciğer ve karaciğer rahatsızlıkları ile damar tıkanıklıkları, kalp çarpıntısı ve el titremesi rahatsızlığını ortaya çıkarabilmektedir. Böyle bir rahatsızlık durumu ile karşı karşıya kalınması halinde, konu uzman hekime bildirilmeli ve hastalığın teşhisi sağlanmalıdır.

Kalp Çarpıntısı ve El Titremesi Belirtileri Nelerdir?

  • Göğüste sıkışma ve kalpte ağrı,
  • Bulantı, kusma ve mide bulantısı,
  • Gözde kararma,
  • Uzuvlarda istem dışı titreme,
  • Nefes darlığı,
  • Bayılma.

Kalp Çarpıntısı ve El Titremesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bir kimsede kalp çarpıntısı ve el titremesi nadiren görülmekte ise bu durum aşırı yorgunluk ve çalışma kaynaklı olabilir. Ancak, kronik bir hastalıktan kaynaklı kalp çarpıntısı ve el titremesi gözlemlenmesi halinde konu uzman hekime bildirilmelidir. Kardiyoloji uzmanı, öncelikle kalp çarpıntısı ve el titremesine neden olan etmenleri belirlemeye çalışır. Bunun için kişinin vücudu görsel olarak gözlemlenir ve hastalığın temeli araştırılmaya başlanır. EKG ve tomografi çekilerek kalp ritimleri incelenir. Akabinde, kan değerlerinde bir anormallik olup olmadığı hususunun tespiti amacıyla kan tahlili yapılır. Rahatsızlığın temeli belirlendikten sonra ilaç tedavisine başlanır. Uzman hekimin belirlemiş olduğu tedavi yöntemine harfiyen uyulması halinde kalp çarpıntısı ve el titremesi sorunu ortadan kalkacaktır. Şayet rahatsızlık tedavilere rağmen devam etmekte ise konu acilen uzman hekime bildirilmelidir.

Ekstra olarak, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, düzenli egzersiz yapmak ve stres yönetimi tekniklerini uygulamak da bu tip rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Mide Çarpıntısı Nedenleri?

Mide Çarpıntısı Nedenleri?