Kalp Çarpıntısı Sebepleri Nelerdir?
11 Temmuz 2024

Kalp Çarpıntısı Sebepleri Nelerdir?

Kalp çarpıntısı, göğüs veya karın bölgesinde kalbin hızlı ve güçlü attığının hissedilmesine denir. Genellikle herkesin başına gelebilecek bir durumdur ve her zaman ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olmayabilir. Ancak, endişe verici olabilir. Böyle bir durumda panik yapmamak ve sakin kalmak önemlidir; çünkü endişe ve panik çarpıntının süresini uzatabilir.

Kalp Çarpıntısının Yaygın Sebepleri

Kalp çarpıntısının birçok sebebi olabilir, bunlar arasında psikolojik nedenler, beslenme alışkanlıkları, ilaç kullanımı ve bazı hastalıklar bulunur.

Psikolojik Nedenler

  • Kalp çarpıntısı sinirsel olduğunda, kişiye rahatsızlık verebilir. Nefes almakta zorluk yaşanabilir ve bu durum, beynin fiziksel stres ile psikolojik stresi ayırt edememesinden kaynaklanır. Stres, heyecan, korku ve panik gibi durumlar kalp çarpıntısına neden olabilir.

Kalp Ritmi Bozukluğu

  • Kalp ritmi bozukluğu veya aritmi kaynaklı çarpıntılar, kalp atış hızının normal aralık olan dakikada 50-100 arasında değişmemesi durumudur. Sigara, stres ve fazla kafein tüketimi gibi etkenler kalp ritmi bozukluğuna neden olabilir.

İlaçlar

  • Bazı ilaçlar ve bitkisel ürünler kalp çarpıntısına neden olabilir.

Kafein, Nikotin ve Alkol

  • Bu maddelerin fazla tüketimi kalp çarpıntısına yol açabilir. Bu tür çarpıntılar, kalp damarlarındaki sorunların da habercisi olabilir ve ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Hamilelik

  • Hormon değişiklikleri nedeniyle hamilelik döneminde çarpıntı görülebilir. Regl ve menopoz dönemlerinde de benzer durumlar yaşanabilir. Genellikle geçici bir durumdur.

Kalp ve Damar Hastalıkları

  • Aşırı kilo, sigara ve alkol tüketimi, stres gibi faktörler kalp damarlarında tıkanmalara yol açabilir. Damar tıkanıklığı, damarlara yeterince oksijen gitmemesine ve dolayısıyla kalp çarpıntısına neden olabilir. Bu durumda omuz, göğüs ve sırt ağrıları da görülebilir. Böyle bir durumda en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Kalp Hastalıkları

  • Kalp kapak hastalıkları, kalp kas hastalıkları ve kalp krizi belirtileri arasında çarpıntı bulunabilir. Dinlenme veya ufak hareketler sonrasında bile kalp çarpıntısı yaşanıyorsa, en kısa zamanda doktora başvurmak önemlidir.

Sonuç

Kalp çarpıntısı genellikle ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olmayabilir, ancak bazı durumlarda önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu nedenle, sık sık kalp çarpıntısı yaşıyorsanız, uzman bir doktora başvurmanızda fayda vardır. Sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek ve stresten uzak durmak, kalp çarpıntısını önlemede yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ceberut

11 Temmuz 2024 Perşembe

Kalp çarpıntısı yaşadığımda bu durumu normal mi karşılamalıyım yoksa hemen doktora mı gitmeliyim? Özellikle korku veya stres yaşadığım zamanlarda bu hissi daha çok yaşıyorum, bu psikolojik nedenlerle mi alakalı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ceberut, kalp çarpıntısı yaşıyorsan ve bu durum özellikle korku veya stres anlarında artıyorsa, bu psikolojik nedenlerle ilgili olabilir. Ancak, kalp çarpıntısı farklı sağlık sorunlarının da belirtisi olabilir. Bu nedenle, durumunu ciddiye alıp bir doktora danışman en güvenli yol olacaktır. Doktorun, çarpıntının altında yatan nedeni belirleyip, gerekli tedavi veya yönlendirmeleri yapacaktır. Sağlığını ihmal etmemek her zaman en iyisidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni