Mide Çarpıntısı Nedenleri?
11 Temmuz 2024

Mide Çarpıntısı Nedenleri?

Mide çarpıntısı, Mide içerisinde oluşabilecek reflü ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarının oluşturdukları çarpıntılara denir. Ayrıca bu tutarsızlıklar kişide nefes alıp vermede güçlük çekme, göğüs sıkışması hissi ve kalpte baskı oluşturabilmektedir. Mide çarpıntısına neden olan en önemli unsur ise kuşkusuz düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlığıdır. Midede çarpıntı oluşmasının birçok nedeni vardır.

Mide çarpıntısı neden olur?

Mide rahatsızlıkları: Düzensiz ve dengesiz beslenme bu tür rahatsızlıkların oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Çok fazla yiyecek tüketmekten dolayı da göğüste sıkışma ve boğulma hissi gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Ayrıca tüketmiş olduğumuz gıdaların çok fazla baharatlı ve ekşi olmasından dolayı mideden çarpıntılar meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra içilen içeceklerin aşırı nikotinin içermesi ve gazlı olması mide çarpıntısına neden olan bir diğer unsurlar arasındadır. Midenin bu tür yiyecekleri iyi bir şekilde sindirememesi ve sindirim yapmasına engel olması nedeniyle mide çarpıntıları meydana gelmektedir.

Psikolojik nedenler: Bazı durumlarda mide çarpıntısı psikolojik nedenlerden dolayı da meydana gelebilmektedir. Ani korku, aşırı stres ve aşırı heyecan gibi duygular mide çarpıntısı oluşmasına neden olabilmektedir. Bu tür durumları beyin tehdit olarak algılar ve vücudun çeşitli bölgelerinde etkiler meydana getirir. Bu durum sadece mide çarpıntısından ibaret değildir. Böylesi durumlar kalp çarpıntısına, titremeye ve aşırı üşümeye de neden olabilir.

Kalp hastalıkları: Kalp kapak kaslarının çalışma bozuklukları mide çarpıntısı neden olan önemli unsurlar arasındadır. Mide çarpıntısının meydana gelmesi bazen de kalp krizinin habercisi anlamına gelmektedir. Kalpte meydana gelebilecek rahatsızlıklar nefes almakta zorluk çekmek göğüs ağrısı ve bayılma gibi hisleri uyandırmasın yanı sıra aşırı mide çarpıntısına da neden olur.

Fiziksel aktiviteler: Uzun süre hareketsiz kalan beden kasların işleyişini yavaşlatmak da ve kasları tembelleştirmektedir. Uzun süre boyunca hareketsiz kalan kaslar aşırı çalışmaya başlar ve enerji kaybeder ise mide çarpıntısına neden olabilir. Bu tür durumlara engel olabilmek için sürekli olarak spor yapılması gerekmektedir.

Kansızlık: Kan hücreleri zayıftır ve kan içerisinde yeteri kadar oksijen taşınmaz. Yeteri kadar oksijen taşıyamayan kan, kalbin hızlı bir şekilde çalışmasına neden olmaktadır. Bununla beraber kalp üzerinde baskı okumakta ve bu rahatsızlık mide çarpıntısına neden olabilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

aynur kalkan

26 Mayıs 2024 Pazar

Midemde kalp atisi gibi atan bisey var sonra midem su topluyor korku ve stresten oluyor bende hangi ilac iyi gelir midemdeki suyu dagitmaya yardimci olursaniz sevinirim..

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Aynur Kalkan hanım, mide rahatsızlıkları gerçekten çok can sıkıcı olabilir. Kalp atışı gibi hissettiğiniz şey genellikle mide spazmı olabilir ve bu da stres ve anksiyete kaynaklı olabilir. Midenizdeki su birikmesi ise reflü ya da hazımsızlık gibi durumlardan kaynaklanabilir. Öncelikle bir doktora başvurarak doğru teşhis ve tedavi yöntemini öğrenmeniz en iyisi olacaktır. Bunun yanında, stresten uzak durmaya çalışmak, kafein ve gazlı içeceklerden kaçınmak, düzenli ve dengeli beslenmek de midenize iyi gelebilir. Kısa vadede rahatlamak için antasid türü mide ilaçları ya da bitkisel çaylar (örneğin papatya veya zencefil çayı) kullanmayı düşünebilirsiniz. Ancak, bu öneriler geçici çözümler olup, mutlaka bir sağlık profesyoneline danışmanız gerektiğini unutmayın. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Sevnaz

Merhaba. Genellik mide rahatsızlıklarında hastalar midelerinde kalplerinin attığını hissine kapılırlar. Bunun en önemli sebebi ise midede biriken asitin yukarı doğru diğer organlara baskı uygulamasıdır. İlaç olarak kesin birşey söyleyemem. Ancak bir uzman kontrolünden sonra eğer reflü ve ülser teşhisi koyulursa proton pompası inhibitörü olan ilaçları kullanabilirsiniz.

soru

Bahar

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Maalesef bendede var bu sinir bozucu mide atması
Deprasan kullanıyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Bahar, mide atması gerçekten çok rahatsız edici bir durum olabilir. Deprasan kullanımına rağmen mide atmaları devam ediyorsa, belki de doktorunla tekrar görüşüp bu durumu paylaşman faydalı olabilir. Belki ilacın dozajında ya da türünde bir değişiklik yapmak gerekebilir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Gülten

Mide sorunlarında depresan etkisi gösteren ilaçların kullanılmasında çok dikkatli olmanız gerekiyor Bahar Hanım. Bunun yerine adaçayı ve zencefilli limon çayını tüketerek midenizi rahatlatabilirsiniz. Her sabah aç karnına tüketirseniz faydasını görebilirsiniz. Geçmiş olsun.

soru

Ayhan

03 Mayıs 2024 Cuma

Mide çarpıntısı boğulma sinir bozukluğu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ayhan, yaşadığın bu belirtiler oldukça rahatsız edici olabilir. Mide çarpıntısı, boğulma hissi ve sinir bozukluğu ciddi sorunlara işaret edebilir ve mutlaka bir uzmana danışılması gerekir. Bu belirtiler bazen stres ve anksiyete nedeniyle ortaya çıkabilir, ancak altta yatan başka bir sağlık sorunu da olabilir. Kendini ihmal etmemeli ve en kısa zamanda bir doktora başvurmalısın. Sağlığını ön planda tutmak önemli.

2. Cevap
cevap

Denizhan

Mide çarpıntısı, altında sinirsel veya psikolojik dayanağı olabilen bir rahatsızlık türüdür. Panik atak veya kaygı bozukluğu gibi hastalıklar kendini ilk olarak mide kasılması, mide yanması ve mide çarpıntısı olarak belli ederler. Onun dışında da yenilmiş olan besinin ve kişisel olarak mide rahatsızlığına yatkınlık ta bu hastalığın ana unsuru olabilir.

soru

Nazende

13 Nisan 2024 Cumartesi

Ben mide çarpıntısindan ne yatabiliyorum ne konusabiliyorum nefes alman bile zorlaştı su an ayni ne yapmam lazim lütfen yardımcı olun bir hafta önce yuksek tansiyondan acile yetistirildim simdi sahada arttı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Nazende, öncelikle çok geçmiş olsun. Yaşadığın sorunlar ciddi olabilir ve acil tıbbi yardım gerektirebilir. Mide çarpıntısı, nefes almakta zorluk ve yüksek tansiyon gibi belirtiler kalp ya da diğer hayati organlarla ilgili problemlerden kaynaklanabilir. Bu nedenle en kısa zamanda bir doktora başvurman gerektiğini öneririm.

Acil bir durumdaysan hemen 112'yi arayarak ambulans çağırmalısın. O zamana kadar mümkünse sakin kalmaya çalış ve yatarak dinlen. Yakınlarını durumundan haberdar etmen de önemli olabilir.

Sağlığını ihmal etme, lütfen profesyonel tıbbi yardım al.

2. Cevap
cevap

Cihandar Şah

Merhaba, mide çarpıntısı birçok zaman tükettiğiniz besinlerden dolayı meydana gelmektedir. Özellikle aşırı acı besinleri tüketmek size zorluk verecektir. yüksek tansiyon sorununuz var ise doktora giderek tansiyonunuzu düşürmeniz en önemli işlemdir. Yapılan ilaçların ve serumların etkisi en geç 1 saate kendisini gösterecektir.

3. Cevap
cevap

Gül Aydın

Nazende hanım aynı sağlık problemi ile bende karşı karşıya kaldım. Mide çarpıntısının temelinde reflü ve gastrit hastalığı yer almaktadır. Yüksek tansiyon mide çarpıntısını tetikler niteliktedir. Size tavsiyem uzman hekim nezaretinde bitkisel ürünler kullanın. Beklenmeyen bir durumda doktorunuza bilgi vermeyi unutmayın. Geçmiş olsun dileklerimle.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayağa Kalkınca Çarpıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ayağa Kalkınca Çarpıntı Belirtileri ve Tedavisi

Dinlenirken Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Dinlenirken Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Gaz Çarpıntı Yapar mı?

Gaz Çarpıntı Yapar mı?

Enerji İçeceği Kalp Çarpıntısı

Enerji İçeceği Kalp Çarpıntısı

Baş Dönmesi Çarpıntı Sebepleri

Baş Dönmesi Çarpıntı Sebepleri