Çarpıntıya Ne İyi Gelir?
13 Temmuz 2024

Çarpıntıya Ne İyi Gelir?


Çarpıntı, kalp atışlarının düzensizliği ve kalbin normalden hızlı atması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Halk arasında "kalpte pırpır hissi" olarak tarif edilen bu durum, genellikle zararsızdır ancak endişe yaratabilir. Çünkü birçok kişi, çarpıntıyı kalp krizi ile karıştırabilir. "Kalbimde biri oturuyor, kalbim yumruklanıyor" gibi ifadelerle şikayetlerini dile getirirler. Uzmanlar, çarpıntının nefes darlığı, baş dönmesi ve bayılma atakları ile birlikte görülmesi durumunda bir hekime başvurulması gerektiğini belirtmektedir.

Çarpıntı, korkutucu bir problem olabilir; ancak her çarpıntı ciddi bir kalp rahatsızlığına işaret etmez. Bazen aşırı yorgunluk, psikolojik sorunlar, bunalım, gerginlik ve yorucu egzersizler çarpıntıya neden olabilir. Ayrıca fazla miktarda tüketilen kahve, çay, sigara ve alkol gibi maddeler de çarpıntıya sebebiyet verebilir. Araştırmalar, kansızlık, guatr hormon yüksekliği ve bazı ilaçların da çarpıntı hissine yol açabildiğini göstermiştir.

Çarpıntı genellikle boyun ve boğaz bölgesinde hissedilir ve ek olarak kişi daralma hissine kapılabilir. Ayrıca çarpıntı sonucu bulanık görme, terleme, heyecan, mide bulantısı ve göğüs ağrısı gibi semptomlar da görülebilir. Bu komplikasyonlar; cinsiyet, yaş ve sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Çarpıntı, altında yatan nedenlere göre tedavi edilebilen veya önlemleri alınabilen bir rahatsızlıktır. Peki, çarpıntıya ne iyi gelir? Bu sorunun yanıtı için birçok yöntem mevcuttur. Doğal yollarla çarpıntı hissini engellemek veya çarpıntı anında rahatlama sağlamak mümkündür.

Çarpıntıya Neler İyi Gelir?

Şeker Pekmezi

Çarpıntıya neden olan etkenler arasında anemi varsa, şeker pekmezi bu problemi tedavi etmede kullanılabilir. Demir, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller kontrol altına alınarak çarpıntı oluşumu önlenir.

Tarçın

Potasyum ve manganez kaynağı olan tarçın, kalp için faydalı birçok kimyasal bileşen içerir. Kan akışını destekler ve kötü kolesterol seviyesini düşürür. Bu sayede çarpıntıyı engeller.

Alıç

İçeriğinde kalbe iletilen kan akışını hızlandırmada etkili maddeler bulunur.

Kedi Otu

Çarpıntıya önleyici bir tedbir olarak kullanılabilecek yararlı bir bitkidir. Özellikle panik atak nedeniyle ortaya çıkan çarpıntılara iyi gelir. Vücutta sakinleştirici etkisi yaratarak, kalbin normal ritmine ulaşmasına yardımcı olur.

Melisa Otu

Tonik etkisi ile kalp ve dolaşım sistemini olumlu yönde etkileyen melisa otu; çarpıntıya ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en etkili yanıtlardan biridir. Ayrıca tiroit bezi fazla çalışan kişilerde, tiroidin gerekli seviyede kalmasını sağlar.

Maydanoz

Çarpıntının düşmanı olarak bilinen maydanoz, kalp hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan çarpıntıların önüne geçmede oldukça etkilidir. Sofranızda mutlaka bulundurmanız gereken bitkilerden biridir.

Kekik

Bünyesinde barındırdığı B vitaminleri sayesinde, kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur ve böylece çarpıntıyı önler.

Zakkum

Çarpıntıya neden olabilen faktörler üzerinde olumlu etkileri olan zakkum; içeriğindeki tanen, reçine ve C vitamini ile çarpıntıya oldukça iyi gelir.

Biberiye

İçerisinde bulundurduğu uçucu yağlar ve glikozitler sayesinde kalp sağlığını korumaya yardımcı olur ve ani çarpıntıların önüne geçer.

Yüksük Otu

Çarpıntıyı yumuşatıcı etkisi vardır ve çarpıntıyı en başta engelleyebilen değerli bir bitkidir.

Ihlamur

Çarpıntıya iyi gelen bitki çayları arasında yer alır. Kas spazmlarını gidererek çarpıntıyı durdurucu niteliği vardır.

Patlıcan

Zeytinyağlı yemek olarak ya da haşlayarak tüketildiğinde kilo vermede yardımcı olur ve buna bağlı oluşan çarpıntıyı önler.

Papatya ve Nane Çayları

Antiseptik özelliği sayesinde sinirleri yatıştıran ve çarpıntıya iyi gelen bitkiler arasındadır. Bunların yanı sıra; çarpıntı anında derin nefes alma, kuvvetlice öksürme, soğuk su içilmesi ve egzersizler çarpıntı sıkıntısının giderilmesinde oldukça etkili yöntemlerdir.

Tüm bu saydıklarımız bitkisel bir öneridir ve kullanmadan önce bir uzmana danışılmasında fayda vardır. Sıklıkla devam eden ve engellenemeyen çarpıntı durumlarında mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dinlenirken Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Dinlenirken Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Çikolata Çarpıntı Yapar mı?

Çikolata Çarpıntı Yapar mı?

Heyecandan Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Heyecandan Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Çarpıntı Hissi İçin Neler Yapılabilir?

Çarpıntı Hissi İçin Neler Yapılabilir?

Kalp Çarpıntısı Nasıl Anlaşılır?

Kalp Çarpıntısı Nasıl Anlaşılır?

Güncel

Baş Dönmesi Çarpıntı Sebepleri

Baş Dönmesi Çarpıntı Sebepleri

Güncel

Astım Çarpıntı Yapar mı?

Astım Çarpıntı Yapar mı?