Kalpte Sürekli Çarpıntı Belirtileri ve Tedavisi
05 Temmuz 2024

Kalpte Sürekli Çarpıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kalpte Sürekli Çarpıntı

Kalpte sürekli çarpıntı, çeşitli sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Yaşlı bireylerde görülen çarpıntılar genellikle atriyal fibrilasyon gibi ciddi kalp hastalıklarının bir işareti olabilirken, gençlerde bu durum sıklıkla ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkar. Sürekli çarpıntı ile birlikte kan basıncının da yükselmesi mümkündür.

Kalpte Sürekli Çarpıntının Belirtileri ve Tehlikeleri

Kalp çarpıntınız sürekli bir hâlde devam ediyorsa tıbbi yardım almanız gerekebilir. Kan basıncının yükselmesi ve gizli kalmış bir kalp hastalığının varlığı bu durumu tetikleyebilir. Uzun süren çarpıntılar ayrıca tiroit bezinin aşırı çalışmasından da kaynaklanabilir. Şeker hastalarında çarpıntı sık görülen bir durumdur. Çoğu durumda çarpıntı önemli bir sağlık problemi yaratmaz, ancak tekrarlar, sıklaşır ve yoğunlaşırsa bir doktora başvurmak gerekir.

Kalpte Sürekli Çarpıntının Sebepleri Nelerdir?

  • Heyecan: Birini görünce ya da mutlu olunca meydana gelen çarpıntı, heyecanla alakalıdır.
  • Yetersiz Kalp Atışları: Kalp yetersiz çalıştığında ya da gereğinden fazla çalıştığında çarpıntı olur. Bu durum sık sık tekrar ediyorsa doktora görünmek gereklidir.
  • Fiziksel Belirtiler: Çarpıntının yanında baygınlık hissi, yorgunluk, göğüs kafesinde daralma ve ağrı, baş dönmesi, mide bulantısı gibi sorunlar varsa kalple ilgili bir probleminiz olabilir.
  • Stres ve Korku: Stres ve korku, kalp çarpıntısına neden olabilir.
  • Nikotin Duyarlılığı: Sigara içilmesi esnasında nikotin duyarlılığı olan kişilerde çarpıntı oluşabilir.
  • Yorgunluk ve Stres: İş veya evle ilgili durumlarda yorgunluk ve stres çarpıntıya neden olabilir. Bu durum rahatsız edici boyuta ulaştığında doktora görünmek faydalıdır.
  • Aşırı Tüketim: Sigara, alkol, çay ve kahve gibi maddelerin aşırı tüketimi kalpte çarpıntıya yol açar. Bu maddelerin tüketiminin azaltılması çarpıntının azalmasına yardımcı olur.
  • Aşırı Kilo: Aşırı kilolar daralma ve nefes alıp vermede zorluk oluşturduğundan kalpte sürekli çarpıntı olabilir. Kilo verildiğinde çarpıntının azaldığı gözlemlenebilir.

Kalpte Sürekli Çarpıntı Halinde Yapılması Gerekenler

Hızlı bir çarpıntı başladığında öncelikle oturur pozisyona geçip derin ve güçlü bir şekilde öksürmek çarpıntının azalmasını sağlar. Daha sonra ıkınma hareketi yapmak da çarpıntının azalmasına yardımcı olabilir. Sürekli çarpıntıya sahipseniz, 30 saniye kadar kulak ve burun kapatarak üflemeye çalışmak kalp hızının yavaşlamasını sağlar. Çarpıntı başladığında soğuk ve buzlu içecekler içmek kalpte rahatlama sağlayarak çarpıntının azalmasına yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Gece Yatarken Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Gece Yatarken Kalp Çarpıntısı Nedenleri?