Kalp Çarpıntısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kalp Çarpıntısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Çarpıntısı Mide Bulantısı, Vücudumuz iç ve dış tehditlere karşı çeşitli alarm şekilleri ile donatılmıştır. Bu donatılardan biri de kalp çarpıntısı mide bulantısıdır. Yaşamsal iki organımız olan kalp ve mide fonksiyonlarını yerine getirirken hem kendi rahatsızlıklarından dolayı hem de çeşitli hastalıklar ve psikolojik durumlar karşısında çarpıntı ve bulantı oluşabilir. Her iki organın da istemsiz kas grubundan oluşması ve çalışmalarının mekanik olarak fazlaca hareketli olması diğer organlarda göz ile görülemeyen kalp çarpıntısı ve mide bulantısının oluşmasına olanak verir.

Kalp çarpıntısı mide bulantısı oluştuğunda normal kalp ritminin bozulmadığı halde titreme ya da seğirmeye yakın atımlar yapması; ritmin bu haldeyken giderek yükselmesi olarak tanımlanabilir. Kalbimizin üst bölümünde yer alan uyarı noktasından gönderilen elektrik sinyalleri kalbin tamamını saran sinyal ağı sayesinde kalbi kasarak kalbin çalışmasını sağlar. Elektrik sinyallerindeki değişkenlik ise çarpıntı halinin ortaya çıkmasına neden olur.

Bununla beraber merkezi sinir sistemi tarafından yönetilen salgı bezlerinin de çalışmasında değişimler yaşanır. Böylece salgı bezlerinin dengesi de bozularak midenin bulanmasını sağlar.


Kalp çarpıntısı mide bulantısı neden olur?


Tansiyon; Beslenme ihtiyaçlarımızı karşılarken tansiyonu yükselten yiyeceklerden olan kakao, çay, tuz gibi besinler vücudumuzdaki elektrolit dengesini bozarak merkezi siniri sistemi tarafından sinirlere gönderilen elektrik sinyallerinin karıştırılmasına neden olabilir, bu durumda salgı bezlerinden salgılanan sıvılar kan değerlerini değiştirerek damarların sertleşmesini sağlar, sertleşen damarlar kalbin daha hızlı çarpmasına neden olur. Bu aşama da tansiyon yükselmiştir. Vücut tarafından tehlike oluşturan bu duruma mide tarafından da tepki verilir ve mide bulantısı hatta kusma meydana gelir.

Kalp sorunları; göğüs ağrısı ve nefes darlığı mide bulantısına eşlik ediyorsa kalp sorunlarından bahsedilebilir. Kalp üzerinde ve yakınında bulunan damarlar da meydana gelen tıkanıklıklar; kan pompalama işinin yapılamamasına neden olur. Bu durumda kalp krizi belirtisi demektir. Kriz aşamasında kalp tam olarak durmaz, kalp tam durmadan kalp masajı yapmak tehlikelidir. Kalp krizi oluştuğunda mide hareket ederek kalbe bası uygular. Bu durumda mide bulantısı meydana gelir.

Psikolojik, ruhsal ve duygusal sorunlar; kalp çarpıntısı ve mide bulantısının bir başka nedenidir. Kas ve sinir sistemini yöneten merkezi sinir sistemi normal şartlarda uyum içinde çalışır. Fakat merkezi sinir sisteminde meydana gelen sorunlar ise istemsiz kaslara sahip mide ve kalbin çalışma ritmini de etkiler ve kalpte çarpıntı midede bulantı oluşur.

Heyecan, korku, endişe, panik; aniden karşılaşılan tanımlanamayan durumlar, sinirlere yoğun elektrik gönderilerek kalp ritminin aniden hızlanmasına neden olur. Bununla birlikte tehlikelere karşı daha hızlı enerji üretilebilmesi için kalbi hızlandıracak salgı mide tarafından salgılanan adrenalin salgısıdır. Bu salgının aniden karışması kalbin hızlanmasına neden olur. Kalp çarpıntısı başlar mide bulantısı buna eşlik eder.

Kalp Çarpıntısı Mide Bulantısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni