Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Nedenleri?
24 Haziran 2024

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı

Hamilelikte kalp çarpıntısı, kalp hacminin artması ve hormon seviyelerindeki değişikliklerden kaynaklanabilir. Normalde herkes zaman zaman kalp çarpıntısı yaşayabilir. Ancak hamilelik özel bir süreç olduğu için anne ve bebek sağlığına daha fazla özen gösterilmelidir. Özellikle hormonal sorunları, kalp hastalığı, kansızlık veya ritim problemleri olanlarda hamilelikte kalp çarpıntısı daha yoğun ve sık yaşanabilir. Hamileliğin son trimesterinde bu durumdan şikayet eden anne adayları daha fazladır. Uzmanlar, kalp çarpıntısına neden olabilecek tüm rahatsızlıkların hamilelik öncesinde tedavi edilmesini tavsiye ederler. Hamilelikte yaşanan kalp çarpıntısı, hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilir, ancak tıbbi müdahalelerle bu durum kontrol altına alınabilir.

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Hamilelikte kalbin pompaladığı kan miktarında artış olur. Bebeğin beslenmesi ve oksijen gereksiniminin karşılanması, anne adayına ilave bir yük bindirir. Bu nedenle kalbe pompalanacak kan miktarı yükselir ve hamile kadınlarda kalbe binen yük artar. Uzmanlar, hamilelikte kalp atım hızının normalden beşte bir oranında fazla olduğunu belirtirler. Bu durum hamile kadın tarafından kalp çarpıntısı olarak hissedilir.

Hamilelikte kısa süren, kuşların kanat çırpması gibi çarpıntılar daha sık görülür. Stres, hormonal dengesizlikler, kansızlık, tansiyon dalgalanmaları, kahve ve çay tüketiminin fazla olması gibi etkenler bu tür kısa süreli çarpıntılara neden olabilir. Bunlar ani şekilde başlar ve ani şekilde sona erer.

Hormonların Etkisi

Hamilelikte yaşanan kalp çarpıntılarında hormonlar da etkili olabilir. Vücuttaki bazı hormonlar hamilelikte kalp çarpıntısına neden olabilir. Bunlar:

  • Progesteron Hormonu: Gebelik hormonu olarak bilinen progesteron, hamilelikle birlikte hızla yükselir. Kan dolaşımının artmasında bu hormonun büyük rolü vardır. Dolayısıyla progesteron seviyesinin yüksek olması kalp atım ritminin bozulmasına neden olabilir.

  • Tiroid Hormonları: Kalp ritminin bozulmasında tiroid fonksiyonlarının da etkisi olabilir. Tiroid hormonları fazla ya da hızlı çalışıyorsa, hamilelikte kalp çarpıntısı olabilir. Bu nedenle kalp çarpıntısı şikayeti olan hamile kadınlarda tiroid hormonları da değerlendirilmelidir. Hamilelik öncesinde Hashimoto hastalığı olanların değerleri normal olsa da bu süreçte tiroid sorunları yaşanabilir. Bu yüzden hamilelikte tiroid fonksiyon testlerine antikorlarla birlikte bakılmalıdır. Tiroid hormonu fazla salgılanırsa, kalp çarpıntısı sorunu yaşanabilir. Bu nedenle tiroid bezini yavaşlatacak ilaçlar doktor kontrolünde kullanılabilir.

  • İnsülin: Hamilelikte gizli şeker sorunu olan kadınlarda, kan şekeri dalgalanmaları kalp ritminde bozulmaya neden olabilir. Bu yüzden kalp çarpıntısı olan hamilelerin gizli şeker açısından da değerlendirmeye alınması gerekir.


Kansızlık Sorunu

Kansızlık sorunu olan herkes kalp çarpıntısından şikayetçi olabilir. Bu durum kontrol altına alınmazsa, ileri zamanda kalp yetmezliği bile oluşabilir. Hamilelikte ise vücutta sıvı dengesinin yükselmesiyle alyuvarlar sayısal olarak azalır. Bu nedenle kanla yeteri miktarda oksijen kalbe taşınamaz. Dolayısıyla kansızlık yüzünden kalp çarpıntısı oluşabilir. Bu nedenle hamilelikte kansızlığa karşı demir hapları ve gerekirse demir iğneleri kullanılması önerilir.

Kalp Ritim Sorunu Olan Hamileler Ne Yapmalıdır?

Kalp ritim bozukluğu çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Kalple ilgili sorunu olmayan hamilelerde oluşan kalp çarpıntısı ani başlayan ve ani biten şekilde olur. Eğer hamile kadında kalp sorunları veya kalp kapakçık sorunları varsa, kalp çarpıntısı daha ciddi formda hissedilebilir. Atrial fibrilasyon ve supraventriküler taşikardi gibi çarpıntı şekilleri bu nedenle ortaya çıkabilir. Bu yüzden hamile kadınların daha öncesinde tedavi olmaları önerilir. Bu sebeplerle oluşan kalp çarpıntısında, gelişen tıbbi tekniklerle hamilelikte müdahale etme olasılığı da bulunmaktadır. Belli ölçülerdeki kalp çarpıntısı hamilelikte normal kabul edilse de ileri derecede olanlar hamileliği düşükle bile sonuçlandıracak sorunlara neden olabilir. Bu yüzden doktor kontrolleri ihmal edilmemeli ve gereken önlemler alınmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göğüste Çarpıntı Sebepleri

Göğüste Çarpıntı Sebepleri

Haber Bülteni

Güncel

Uykuda Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Uykuda Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Güncel

Guatr Çarpıntı Yapar mı?

Guatr Çarpıntı Yapar mı?