Tansiyon Çarpıntı Yapar mı?
06 Temmuz 2024

Tansiyon Çarpıntı Yapar mı?


Tansiyon çarpıntı yapar mı, sık karşılaşılan şikâyetler arasında yer almaktadır. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için doğru beslenmek ve günlük aktiviteleri yerine getirebilmek son derece önemlidir. Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve şeker hastalıkları gibi çağımızın hastalıkları, birçok problemi beraberinde getirir. Genellikle orta yaşlarda görülen tansiyon çarpıntı yapar mı sorusu, bu hastalıkların yaygınlığı nedeniyle sıkça gündeme gelmektedir.

Tansiyon ve Çarpıntının İlişkisi

Yürüyüş, koşu veya konuşma sırasında çarpıntı ve tıkanıklık hissi, tansiyon yükselmesiyle birlikte artabilir. Bu duruma ani terleme, soğuk ter boşaılması, halsizlik ve kırgınlık gibi belirtiler eşlik edebilir. Burunda bulunan atardamardaki kanın pompalanması sırasında tansiyonun yükselmesi, çarpıntıya neden olabilir. Tansiyonun yüksek seyretmesi, hipertansiyon olarak tanımlanır ve kalbin sol tarafında büyümeye sebebiyet verir. Ayrıca, tansiyon çarpıntı ile böbrek hastalıkları gibi sorunları da beraberinde getirebilir.

Tansiyonun Neden Olduğu Problemler

Tansiyon, damar sertliği, şişmanlık, salgı bezlerinin kan basıncı nedeniyle zarar görmesi ve kan hücrelerinin aşırı şekilde çoğalması gibi problemleri tetikler. Tansiyon çarpıntı yapar mı sorusunun cevabı, kalp krizi, böbrek yetersizliği, felç ve ölüm gibi ciddi sorunlara yol açabileceği şeklinde verilebilir. Tansiyonun normal seyretmesi, çarpıntının azalmasına neden olurken; yüksek tansiyon, kalp çarpıntısının hızlanmasına sebebiyet verir. Sürekli seyreden kalp çarpıntısı tansiyona bağlı ise tansiyon ilacı kullanılması faydalıdır. Eğer kişide tansiyon hastalığı bulunmadığı halde bu tür şikâyetler varsa, vakit kaybetmeden tansiyon takibi yapılmalıdır. Yüksek tansiyona bağlı çarpıntının tedavi edilmesi ile kontrol altına alınması sağlanabilir.

Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler

Bu süreçte kişinin karbonat içeren ürünleri tüketmemesi, fazla kilosu varsa diyet uygulaması, sağlıklı ve dengeli beslenmesi, stres altında bulunmaması, sigara, alkol, uyuşturucu ve kahve gibi ürünleri kullanmaması son derece önemlidir.

Tansiyonu Düşüren Etkenler

Kișide bulunan tansiyonun düşürülmesi için aşağıdaki ürünlerin tüketilmesi fayda sağlar:

 • Maydanoz
 • Greyfurt
 • Patates
 • Muz
 • Kabak
 • Limon
 • Üzüm
 • Kayısı
 • Sarımsak
 • Böğürtlen
 • Çilek
Bununla birlikte, tansiyon düşmesi gözlenirken çarpıntının azalması sağlanır. Vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gereken bu problemde, B12 düşüklüğü yüksek tansiyona bağlı çarpıntıya sebebiyet verebilir. Ayrıca damar tıkanıklığı, göğüste ağrı, psikolojik nedenler, kalp ritminde bozukluk, fiziksel aktivite, tüketilen zararlı yiyecekler, kansızlık, tiroit bezinin fazla çalışması, hamilelik, taşikardi ve kalp problemleri tansiyonun yükselmesine sebebiyet verirken, çarpıntının artmasına neden olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ablasyon Sonrası Çarpıntı Neden Olur?

Ablasyon Sonrası Çarpıntı Neden Olur?

Panik Atak Çarpıntı Nedenleri?

Panik Atak Çarpıntı Nedenleri?

Nefes Darlığı ve Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Darlığı ve Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Çarpıntı Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

Çarpıntı Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?