Enerji İçeceği Kalp Çarpıntısı
15 Mayıs 2024

Enerji İçeceği Kalp Çarpıntısı

Enerji içecekleri kalp çarpıntısı, Enerji içecekleri günümüzde hemen hemen her markette satılan bir içecek haline gelmiştir. Genellikle sporcuların ve gençlerin tercih ettiği bu içecek efor sarf eden sporlardan sonra kaybettiği enerjiyi geri kazanmak için kullanılmaktadır. Enerji içeceklerinin içerisindeki kafeinden dolayı bağımlılık yaptığı bilinmektedir.

Enerji içecekleri kalp çarpıntısı

Almanya'daki Bonn Üniversitesinde 17 kişi ile yapılan bir araştırmada söz konusu içecek içildikten sonra kalp atışları incelenmiştir. Araştırmada içecek içildikten 1 saat sonra kişilerin kalp atış seyrinde bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmalara göre enerji içeceklerinde bulunan kafein oranı kola ve kahveye göre üç kat daha fazladır. Buda hem bağımlılığa hem de kalp çarpıntısına yol açmaktadır. Bu kadar yüksek kafein kan basıncının yükselmesine ve hızlı kalp atışına sebep olmaktadır. Prof. Dr. Hamza Duygu, "Yapılan bir araştırmada 12-19 yaş arası gençlerden her 3 kişiden birisi enerji içeceği kullanmaktadır. İçeri olarak kafein, ginseng, guarana ve taurin gibi uyarıcı maddeler içeren enerji içecekleri kısa sürede yüksek dozda kullanıldığında kalp krizi, çarpıntı, bayılma, bilinç kaybı gibi sorunlara yol açmaktadır. Kalp hastalarının kesinlikle sakınması gereken bu içecek doğuştan ailesinde ritim bozukluğun olan kişilerin uzak durması gerektiğinin altını çizmiştir.

Enerji içeceklerinin zararları nelerdir?

Enerji içeceklerinin kalp üzerine etkilerinde ilaveten uyku bozuklukları, migren, sara nöbetleri, inme, bağırsak sistemi ile ilgili rahatsızlıklara da yol açtığını söyleyen Prof. Dr. Hamza Duygu, "Günümüzde özellikle gençler arasında yaygınlaşmaya başlayan enerji içecekleri yüksek şeker içeriğinden şeker hastalığına ve obeziteye yol açmaktadır. Özellikle kalp damar hastalığı bulunan kişilerin ve bunların birinci derece yakınları uzak durmalı, spor öncesi kesinlikle kullanılmamalı" diye sözlerine devam etti.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tansiyon Çarpıntı Yapar mı?

Tansiyon Çarpıntı Yapar mı?

Kahve Çarpıntı Yapar mı?

Kahve Çarpıntı Yapar mı?

Mide Çarpıntısı Nedenleri?

Mide Çarpıntısı Nedenleri?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Türk Kahvesi Kalp Çarpıntısı Yapar mı?

Türk Kahvesi Kalp Çarpıntısı Yapar mı?

Güncel

Yemek Sonrası Çarpıntı Nedenleri?

Yemek Sonrası Çarpıntı Nedenleri?