Baş Ağrısı Halsizlik Kalp Çarpıntısı
19 Haziran 2024

Baş Ağrısı Halsizlik Kalp Çarpıntısı

Baş Ağrısı, Halsizlik ve Kalp Çarpıntısı

Baş ağrısı, halsizlik ve kalp çarpıntısı sık karşılaşılan şikâyetler arasında yer almaktadır. Kalp çarpıntısının birçok sebebi olabilir. Özellikle vücudun yorgun olduğu zamanlarda çarpıntının şiddetli olarak devam ettiği belirtilmektedir. Arter içerisinde bulunan basıncının yükselmesi veya düşmesi sebebiyle ense bölgesinde şiddetli ağrı yaşanırken, bu ağrılar baş bölgesine kadar yayılabilir. Arter basıncının yükselmesi veya tansiyon sebebiyle oluşan problemler kalp çarpıntısını tetiklerken şiddetli ağrılar yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bunun yanında, kişide aşırı yorgunluk, halsizlik ve güçten düşme gibi birçok problem bir arada görülebilir.

Anksiyete ve Diğer Sebepler

Baş ağrısı, halsizlik ve kalp çarpıntısının en önemli etkenlerinden biri, anksiyete bozukluğudur. Depresyona bağlı olarak meydana gelen bu problemde kalp çarpıntısı artabilir. Hipertiroidi, kronik hastalıklar ve anemi gibi durumlar vücudun halsiz düşmesine sebep olurken, kalp çarpıntısını tetikleyebilir. Kullanılan ilaçların yan etkileri, kalp yetmezliği için kullanılan ilaçlar vücudun halsiz düşmesine neden olabilirken, baş ağrısına sebebiyet verebilir. Ayrıca, koroner arterlerde bulunan daralma kalp kasının ciddi anlamda çalışmasına sebep olduğu için kişinin halsiz düşmesine ve bu durumun baş ağrısına neden olmasına yol açabilir.

Baş Ağrısı, Halsizlik ve Kalp Çarpıntısı Sebepleri
  • Kişide bulunan sürekli halsizlik, baş ağrısı ve vücudun güç kaybetmesi gibi durumlar özellikle kansızlık, şeker hastalığı ve psikolojik nedenlere bağlı olarak kalp çarpıntısını tetikleyebilir. Bu şikâyetlerde vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yaptırılması oldukça önemlidir. Problemlerin altında yatan nedenlerin araştırılması için gerekli tetkiklerin ve testlerin uygulanması gerekir.

  • Baş ağrısı, halsizlik ve kalp çarpıntısı sebeplerinden biri de vücudun susuz kalmasıdır. Özellikle spor yapan kişilerde vücudun su kaybetmesi, vücudun efor sarf etmesi veya ishal gibi durumlarda vücutta bulunan su miktarı azaldığı için kalp çarpıntısı artabilir.

  • Kişide bulunan kan şekeri düşüklüğü kalp çarpıntısı sebepleri arasında yer alır ve bu durum halsizlik, açlık, baş dönmesi, sürekli uyku hali, sinirlilik, şiddetli baş ağrısı ve baygınlık hissi gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

  • Yetersiz ve dengesiz beslenme de bu şikâyetlerin başlıca nedenleri arasında yer alır. Diyet yapma veya yanlış beslenme şekli baş ağrısını, halsizlik ve kalp çarpıntısını tetikleyebilir. Bu gibi durumlardan kurtulmak için kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi, tahıl ve baklagil ürünlerinin tüketilmesi ve taze sebze meyve tüketimine özen gösterilmesi oldukça önemlidir.

  • Baş ağrısı, halsizlik ve kalp çarpıntısı problemleri olan kişilerin sigara, alkol ve kafein gibi maddeleri tüketmeleri şikâyetleri artırabilir. Bu gibi alışkanlıklardan uzak durulması gerekmektedir. Kullanılan bu maddeler kalp çarpıntısını artırabilir.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Baş ağrısı, halsizlik ve kalp çarpıntısı yaşayan kişilerin bol su tüketmesi, dengeli beslenmesi, stresten uzak durması ve yeterli uyku alması önerilir. Ayrıca, düzenli egzersiz yapmak vücut sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Bu şikâyetlerin devam etmesi durumunda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Durduk Yere Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Durduk Yere Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Güncel

Çarpıntı Panik Atak Tedavisi

Çarpıntı Panik Atak Tedavisi

Güncel

Sabahları Çarpıntı Belirtileri ve Tedavisi

Sabahları Çarpıntı Belirtileri ve Tedavisi