Çarpıntı Nefes Darlığı Nasıl Geçer?
26 Haziran 2024

Çarpıntı Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

Çarpıntı ve Nefes Darlığı

Çarpıntı, her insanda görülebilen yorgunluk ve strese bağlı bir durumdur. Ancak çarpıntı, nefes darlığı ile birlikte görüldüğünde sinirsel bir rahatsızlığa, kalp hastalığına veya aşırı alkol ve sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Nabız yükseldiğinde kalpte çarpıntı oluşmaya başlar. Bu durum normal kabul edilir. Çünkü insan koştuğu, spor ve egzersiz yaptığı, aşırı sevindiği, aşırı heyecanlandığı veya aşırı derecede korktuğu zaman nabız yükselir, kalp atışı artar ve kalpte çarpıntı başlar. Bu nedenle bu durumlar genellikle ciddi bir hastalık olarak görülmez ve çoğu zaman göz ardı edilir. Ancak kişi çarpıntı nefes darlığı ile baş başa kaldığında, bu durum kalbi tetikleyen ciddi bir hastalığın ilk belirtisi olabilir ve kalp krizlerine kadar yol açarak ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle çarpıntı nefes darlığı ile görüldüğünde mutlaka uzman bir kalp doktoruna başvurmak gerekir.

Çarpıntı ve Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

Çarpıntı ve nefes darlığı birlikte görülmeye başlandığında ciddiye alınmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Öncelikle kişi sakinliğini koruyarak bir koltuğa uzanıp sırtını koltuğa yaslayarak derin derin nefes almalı ve nefesi yavaşça bırakmalıdır. Beş dakika boyunca bu nefes egzersizi yapılarak kişi rahatlatılmaya çalışılmalıdır. Nabzı düşürmenin en iyi yöntemlerinden biri su içmektir. Bunun için bir su bardağı suyu yudum yudum içerek rahatlamaya çalışın. Bu durumların bir arada görülme nedeni çoğunlukla stres ve sıkıntıdır. Bu nedenle kişi rahatlatılmalı ve ılık bir duş alması sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra çarpıntı ve nefes darlığına yol açan bir diğer durum aşırı sigara ve alkol kullanımıdır. Bu nedenle kişilerin mutlaka sigara ve alkolden uzak durması gerekir. Çarpıntı ve nefes darlığına neden olan bir diğer etken kansızlıktır. Kansızlık, dengesiz ve düzensiz beslenmeden ortaya çıktığı için paketlenmiş hazır gıdalardan uzak durulmalı ve beslenme alışkanlığına özen gösterilmelidir. Buna neden olan bir diğer durum ise panik ataktır. Panik atak, kalp krizlerine ve depresyona neden olduğu için mutlaka uzman bir doktor tarafından destek alınması gerekir.

Çarpıntı ve Nefes Darlığı İçin Ekstra Önlemler

Çarpıntı ve nefes darlığını önlemek için alınabilecek bazı ekstra önlemler şunlardır:

  • Düzenli egzersiz yaparak kalp sağlığını korumak.
  • Stres yönetimi teknikleri öğrenmek ve uygulamak.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermek.
  • Yeterli uyku almak ve dinlenmeye dikkat etmek.
  • Doktor tarafından önerilen ilaçları düzenli kullanmak.

Bu önlemlerle çarpıntı ve nefes darlığı riskini azaltabilir, genel sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ancak bu belirtiler devam ederse mutlaka bir sağlık profesyoneline danışmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Güncel

Dinlenirken Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Dinlenirken Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Güncel

Çarpıntı Panik Atak Tedavisi

Çarpıntı Panik Atak Tedavisi

Güncel

Kalp Çarpıntısı Sebepleri Nelerdir?

Kalp Çarpıntısı Sebepleri Nelerdir?