Dinlenirken Kalp Çarpıntısı Nedenleri?
11 Temmuz 2024

Dinlenirken Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Dinlenirken kalp çarpıntısı, Çarpıntı kişinin kalp atışının olağandan daha hızlı olduğunu hissetmesi durumudur. Genellikle ciddi nedenlerden kaynaklı olmayan çarpıntının olduğu zamanlar, başlama ve bitiş süresi arasında geçen zaman, çarpıntı dışında başka sorunların olup olmadığı önemlidir. Ağır egzersiz sonraların da ya da stres anlarında görülen çarpıntılar normaldir. Fakat uyku halindeyken ya da kişi hiçbir şey yapmayıp dinleniyor ise ve çarpıntısı oluyorsa sebebinin araştırılması gerekmektedir. Kalp atışımız normalde dakikada 50 ile 100 arasındadır. Kalp çarpıntı yaptığı sürede bu değer artmaktadır.

Dinlenirken kalp çarpıntısının birçok nedeni olabilir. Aşırı kilo, düzensiz beslenme, gün içinde fazla kafein tüketimi gibi birçok şey dinlenirken kalp çarpıntısı oluşumuna neden olmaktadır. Kalp çarpıntısı bunlara ek olarak baş dönmesi, bayılma, aşırı öksürük, göğüs ve sırtın bölgesinde ağrı ile kendini gösteriyor ise beklenmeden Uzman bir doktora gösterilmelidir. Çünkü kalp krizlerinin birçoğu uyku anında gerçekleşmektedir. Kalp hastalıkları ve kalp damar yolu hastalıkları da dinlenirken kalp çarpıntısı yaşamanıza neden olabilir. Kalp çarpıntısı sorununu çok sık yaşıyorsanız beklemeden Uzman bir doktora başvurmanızda yarar olacaktır.

Dinlenirken kalp çarpıntısı neden olur?
  • Gün içinde fazla kafein ve nikotin tüketilmesi
  • Aşırı stres, panik ve korku
  • Aşırı kilo
  • Kalp hastalıkları ve kalp damar yolu hastalıkları
  • Ağır egzersizler yapılması
  • Kalp krizi

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mustafa

24 Mayıs 2024 Cuma

Sürekli olmuyor 2 günde bir oluyor bazen haftada bir ama yerinden cikacak gibi carpiyor mesela yatakta yatarken yavasca kalkiyorum yerinden cikacakmis gibi carpiyor hic kotu aliskanligim yok oturuken bile hiphizli carpiyor gunden gune tekrarlamiyor ama bazi günler butun gun öyle carpiyorne yapacagimi Bilmiyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Mustafa,

Yaşadığınız durum anladığım kadarıyla kalp çarpıntısı ile ilgili. Bu tür belirtiler bazen stresten veya anksiyeteden kaynaklanabilir, ancak altında yatan başka bir sağlık sorunu da olabilir. Herhangi bir olumsuz alışkanlığınız olmadığını belirtmişsiniz, bu tabii ki iyi bir şey. Ancak, sorunun kaynağını kesin olarak belirlemek için bir kardiyoloğa görünmenizi tavsiye ederim. Doktorunuz gerekli tetkikleri yaparak size en doğru bilgiyi verecektir. Sağlığınızı ihmal etmeyin ve en kısa sürede profesyonel bir yardım alın. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Mert taha

Oncesinde hareketli ve gergin bir gün geçirmediyseniz aşırı bir kilonuzda yoksa dinlenirken veya uzanırken yaşanan kalp çarpıntıları gizli panik atak olabilir. Ayrıca kalp sağlığınızla ilgili bir sorunda olabilir. ama belirttiğimiz durumlardan herhangi birinin arkasına oluyor ise o zaman bedeninizin bu durmlara bir tepkimesi olarak karşımıza çıkar. sağlıkla kalın.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Baş Dönmesi Çarpıntı Sebepleri

Baş Dönmesi Çarpıntı Sebepleri

Güncel

Sigara İçince Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Sigara İçince Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Güncel

Uzanınca Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Uzanınca Kalp Çarpıntısı Nedenleri?