Psikolojik Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Psikolojik Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik Kalp Çarpıntısı:

Psikolojik kalp çarpıntısı, genellikle insanların duygu ve düşüncelerinin neden olduğu bir durumdur. Özellikle genç yaşlarda, çok sevdiğiniz birini düşünmek, hayal etmek veya çok istediğiniz bir şeye kavuşmak, kalp ritimlerinizin artmasına ve kalp çarpıntısının oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle psikolojik kalp çarpıntısını tamamen kestirmek oldukça zor olabilir. Küçük yaşlardan itibaren başlayıp yetişkinliğe kadar, hatta ölene kadar, kişide fiziksel ya da psikolojik etkiler sonucunda kalp çarpıntısı oluştuğu gözlemlenebilir.

Sık karşılaşılan kalp çarpıntıları bazen psikolojik nedenlere bağlı olsa da, kimi zaman başka sağlık sorunlarının da belirtileri olabilir. Bu yüzden psikolojik bir kalp çarpıntısı mı yoksa bir hastalıktan dolayı mı kalp çarpıntısı olduğu çok önemlidir. Özellikle sık sık ve gece yatarken aniden başlayan kalp çarpıntıları önemsenmeli ve nedeni araştırılmalıdır.

Kalp Çarpıntısı Psikolojik mi?

Öncelikle, bu sorunun cevabını öğrenmeliyiz. Günlük hayatınızın nasıl olduğu ve sizin bu hayatı nasıl değerlendirdiğiniz çok önemlidir. Sürekli koşuşturma, stres, üzüntü, korku, sevinç, aşk ve sevgi gibi hem olumlu hem de olumsuz duygular psikolojik kalp çarpıntısına neden olmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde oluşan duygu değişiklikleri, doğrudan kalbi etkileyerek hem kalp ağrılarına hem de psikolojik kalp çarpıntılarına yol açabilir.

Yaşlılarda da psikolojik kalp çarpıntısı gözlemlenir. Örneğin, yaşlı bir kişiye tansiyonunun çok yüksek olduğunu söylediğiniz anda, bu bilgi tansiyonun daha da yükselmesine ve hem psikolojik kalp çarpıntısına hem de ani kalp krizi riskine neden olabilir.

Psikolojik Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Öncelikle stresten uzak durmalısınız. Ne kadar mümkün değilmiş gibi görünse de, aslında insanın istemedikçe yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Stres, tüm hastalıkların başında gelir. Ayrıca, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarınız varsa, bunlardan uzak durmaya, hatta mümkünse tamamen bırakmaya özen gösterin. Her duruma duygularınızla hareket ediyorsanız, mutlaka düşünmeden kalbinizden geçeni yapmayın. Çünkü kalben yapılan hareketler pek sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. Ayrıca yaptığınız hareketten ötürü pişman olup, üzülebilir ve hatta psikolojik kalp çarpıntısına yol açabilirsiniz.

Hayatınızı daha sağlıklı ve huzurlu yaşamaya çalışın. Özellikle hastalık ve sıkıntılardan kendinizi uzaklaştırmaya gayret edin. Ancak sık sık kalp çarpıntısı yaşıyorsanız, aniden kramp tarzında bir ağrı varsa kalbinize veya önceden de olan bir kalp hastalığınız varsa mutlaka doktora başvurmalısınız.

Psikolojik Kalp Çarpıntısı İçin Neler Yapılabilir?

  • Sigara ve alkol gibi maddeler kullanılmamalıdır.
  • Aşırı hareketli ve yoğun bir hayatınız varsa, hayatınıza nefes alabileceğiniz aralar katmalısınız.
  • Sevdiğiniz ve yapmak istediğiniz şeyleri yapmalısınız.
  • Aşırı mutlu ya da aşırı üzgün olmamaya gayret etmelisiniz.
  • Olaylara karşı panik atak olmadan, soğukkanlı davranmaya çalışmalısınız.
  • Kahve, nescafe ve çay gibi içerisinde kafein bulunan maddeleri tüketmemeye çalışmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

İsimsiz

12 Nisan 2024 Cuma

Bende kalp çarpıntısı oluyor ne yapmalıyım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İsimsiz,

Kalp çarpıntısı yaşadığınız için öncelikle bir doktora başvurmanızı tavsiye ederim. Bu durum stres, kafein veya bazı ilaçlar gibi basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi daha ciddi sorunların belirtisi de olabilir. Doktorunuz gerekli tetkikleri yaparak size en doğru bilgiyi verecektir. Ayrıca, yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmak da faydalı olabilir; örneğin, stresten uzak durmak, yeterli uyku almak ve kafein tüketiminizi sınırlandırmak gibi. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Kadirhan

Aşırı alkol ve sigara kullanıyorsanız muhakkak kısa bir zaman içerisinde bunu terk etmeniz gerekir. Kafein içeren çay kahve gibi kafein içeren ürünleri fazla tüketmeniz gerekir. Aşırı hareketli ve yoğun bir hayatınız varsa hayatınıza teneffüs katmalısınız. Bunları yaptıktan sonra hastaneye kardiyoloji bölümüne girerek kalp çarpıntısını neyden kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Güncel

Ani Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Ani Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Güncel

Çarpıntı ve Halsizlik Nedenleri?

Çarpıntı ve Halsizlik Nedenleri?