Çocuklarda Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Çocuklarda Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp, tüm canlıların yaşam kaynağıdır. Sağlıklı bir kalbe sahip olduğumuz sürece kaliteli bir yaşam sürdürebiliriz. Her sabah uyandığımızda, göğsümüzün altında bulunan küçük mekanizmadan gelen "tik tak" sesi, bizi hayata bağlar ve nefes almamızı sağlar. Bu nedenle şükretmemiz gerektiğini hatırlatır.

Çocuklarda kalp çarpıntısı çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenler arasında doğuştan gelen kalp hastalıkları, kalp delikleri, ailede kalp hastalığı öyküsü gibi kalıtsal faktörler ve sosyal ya da psikolojik etkenler bulunmaktadır.

Çocuklarda Kalp Çarpıntısının Belirtileri ve Nedenleri

Kalp çarpıntısı, kalp atış bozukluğundan kaynaklanır. Önceden yaşlı hastalığı olarak bilinen kalp çarpıntısı, günümüzde çocuklarda ve gençlerde sıkça görülmektedir. Bu nedenle çocuklarımızda görülen kalp çarpıntısı şikayetlerini ciddiye almalı ve derhal bir kalp doktoruna götürerek gerekli tetkik ve muayeneleri yaptırmalıyız.

Çocuklarda kalp çarpıntısının belirtileri, hangi tür kalp rahatsızlığı olduğunu gösterebilir. Belirtiler arasında:

 • Dudaklarda morarma
 • Tırnaklarda ve ayaklarda morarma
 • Ağlarken daha çok morarma
 • Sık sık nefes alma
 • Çabuk yorulma
 • Gelişiminin yaşıtlarından daha yavaş olması

Bu belirtiler, bir kalp hastalığına işaret edebilir. Kalp çarpıntısı, kalıtsal olabileceği gibi bazı nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir. Annenin hamilelik döneminde alkol, sigara gibi zararlı maddeler kullanması; yine annenin hamileyken geçirdiği şeker, yüksek tansiyon ve diğer kalp rahatsızlıkları çocuğun doğuştan kalp hastası olmasına neden olabilir.

Çocuklarda Kalp Çarpıntısına Neden Olan Diğer Etkenler

Çocuklarda kalp çarpıntısına neden olan diğer etkenler arasında sosyal yaşamlarında karşılaştıkları bazı olaylar ve hastalıklar bulunmaktadır. Kaygı, sınav korkusu, panik, utanma, aile veya çevre baskısı, stres, yorgunluk, heyecan ve ergenliğin getirdiği bazı psikolojik rahatsızlıklar da kalp çarpıntısına yol açabilir.

Diğer nedenler arasında:

 • Grip gibi enfeksiyon hastalıkları
 • Romatizma hastalıkları
 • Kas sorunları
 • Kansızlık
 • Alerjik rahatsızlıklar
 • Astım ve astım bronşit
 • Alınan vitaminler ve vücutta bulunan fazla vitaminler

Çocuklarımızda bu belirtilerden bazılarını gördüğümüzde, hiç vakit kaybetmeden bir kalp doktoruna danışmalıyız. Çünkü sık sık genç sporcular ve çocuklar, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Erken müdahale, yaşam kalitesini artırmak ve olası riskleri azaltmak adına büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Semra

22 Mayıs 2024 Çarşamba

Yaa benim oğlum 8 yaşinda ve kalbi çok hızlı çarpıyor ve oğlum çarpmadan sonra da agrıdığını söylüyor ve ben psikolojik olarak buna çok üzülüyorum ve kafaya takmişim doktora randevu aldım ama daha bir hafta var ve ben çıkacak sonuç tan çok korkuyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Agra

Merhaba Semra Hanım, bu gibi kalp çarpıntıları çok önem taşımaktadır. Bunun için randevu sıranız gelene kadar çocuğunuzun tükettiklerine önem gösterin. Özellikle kahve ürünleri ya da kola gibi içerisinde kafein bulunan içeceklerden uzak tutun. Çocuğunuzun aşırı yorulmasını önleyin. Eğer herhangi bir sorun yoksa normal bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Abdülesed

Çocuklarda genel olarak kalp atım hızı yetişkin insanlardan daha hızlıdır. Bu biyolojik olarak normal bir hadise olabilir. Ama çocuğunuzun kalbi ağzından çıkacak gibi atıyorsa, yani kalbinin atımını durağan bir haldeyken dokunmadan hissedebiliyorsa hekiminize başvurmalısınız. Çocuklarda küçükken müdahale edilmeyen problemler ilerde risk teşkil eder. Şimdi müdahale edilirse ilerde rahat edeceksiniz, korkmayın.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çikolata Çarpıntı Yapar mı?

Çikolata Çarpıntı Yapar mı?

Haber Bülteni

Güncel

Çarpıntı Nasıl Geçer?

Çarpıntı Nasıl Geçer?